| Brand | 3M |
| Part Number | 10150-6000EL |
| Connector Gender | Male |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Connector Orientation | Right Angle |
| Mounting Type | Cable Mount |
| Brand | 3M |
| Part Number | 10150-6000EL |
| Connector Gender | Male |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Connector Orientation | Right Angle |
| Mounting Type | Cable Mount |
| Current Rating | 500 mA |
| Length | 41.1 mm |
| Width | 12.7 mm |
| Depth | 9.1 mm |
| Voltage Rating | 150 V ac, 200 V dc |
| Minimum Operating Temperature | -55°C |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Contact Plating | Gold over Nickel |
| Termination Method | IDT |
| Number Of Contacts | 50 |
| Pitch | 1.27 mm |


Have a requirement?
Chat with us