| Jib Length | 50 m |
| Max Lifting Capacity | 5 ton |
| Max Height | 140 m |
| Crane Type | Flat Top Tower Crane |
| Brand | ACE |
| Model Name/Number | TC 5040-T |













| Jib Length | 50 m |
| Max Lifting Capacity | 5 ton |
| Max Height | 140 m |
| Crane Type | Flat Top Tower Crane |
| Brand | ACE |
| Model Name/Number | TC 5040-T |
| Slewing - Power | 5.5 kW |
| Main Supply | 415 V/50 Hz |
| Electric Power | 26.8 kW (33.5 kVA) |
| Hoisting - Speed | 5.87 - 80 mtrs/min |
| Hoisting - Power | 5 - 18 kW |
| Trolley - Speed | 20 - 40 mtrs/min |
| Trolley - Power | 2.2 - 3.3 kW |
| Climbing - Speed | 0.55 - 0.7 mtrs/min |
| Climbing - Power | 5.5 kW |
| Slewing - Speed | 0 - 0.6 rpm |

Have a requirement?
Chat with us