| Jib Length | 70 m |
| Max Lifting Capacity | 16 ton |
| Max Height | 202.5 m |
| Crane Type | Tower Crane |
| Brand | ACE |
| Model Name/Number | TC 7054 |













| Jib Length | 70 m |
| Max Lifting Capacity | 16 ton |
| Max Height | 202.5 m |
| Crane Type | Tower Crane |
| Brand | ACE |
| Model Name/Number | TC 7054 |
| Slewing - Power | 2 x 9 kw |
| Main Supply | 415 V / 50 Hz |
| Electric Power | 80.5 kw (100.6kVA) |
| Trolley - Speed | 0 - 58 m/min |
| Trolley - Power | 7.5 kw |
| Climbing - Speed | 0.5 m/min |
| Climbing - Power | 15 kw |
| Slewing - Speed | 0 - 0.8 rpm |

Have a requirement?
Chat with us