| Brand | Adafruit |
| Part Number | 1247 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Interface Type | Serial-I2C |
| Maximum Operating Supply Voltage | 3.6 V |
| Number of Axis | 3 |
| Brand | Adafruit |
| Part Number | 1247 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Interface Type | Serial-I2C |
| Maximum Operating Supply Voltage | 3.6 V |
| Number of Axis | 3 |
| Sensor Type | Accelerometer, Magnetometer |
| Maximum Frequency Response | 400 kHz |
| Minimum Frequency Response | 0 kHz |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Package Type | LGA |
| Minimum Operating Supply Voltage | 2.16 V |
| Pin Count | 14 |
| Technology | Analogue, Digital |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |

Have a requirement?
Chat with us