| Technical Name | Thiamethoxam 12.6% + Lambda-cyhalothrin 9.5% ZC |
| Packaging Size | 40 ml , 80 ml , 200 ml , 500 ml , 1 Liter |
| Form | Liquid |
| Packaging Type | Bottle |
| Crop | Cotton, soybeans, vegetables, Fruits, Nuts |
| Brand | Syngenta |















| Technical Name | Thiamethoxam 12.6% + Lambda-cyhalothrin 9.5% ZC |
| Packaging Size | 40 ml , 80 ml , 200 ml , 500 ml , 1 Liter |
| Packaging Type | Bottle |
| Crop | Cotton, soybeans, vegetables, Fruits, Nuts |
| Brand | Syngenta |
| Target Pests | Aphids, whiteflies, thrips, mites, scales, mealybugs, leafminers |
| Purpose | Effective control against sucking pests. |
| Mode of Action | Thiamethoxam kills pests by interfering with their nervous system. Lambda-cyhalothrin kills pests by disrupting their cell membranes. |
| Formulation | Zeon Concentrate (ZC) |
| Dosage | 125-200 ml/ ha |
| Form | Liquid |
| Country of Origin | India |
| Grade Standard | Agricultural Grade |
| Crop | Dosage per ha (ml) | Dilution in Water (L) |
| Cotton | 200 g/ha | 44g / 500 L |
| Maize | 125 g/ha | 27.5 g / 500 L |
| Groundnut | 125 g/ha | 27.5 g / 500 L |
| Soyabean | 125 g/ha | 27.5 g / 500 L |
| Chilli | 150 g/ha | 33 g / 500 L |
| Tea | 150 g/ha | 34 g / 400 L |
| Tomato | 125 g/ha | 27.5 g / 500 L |
| फसल | डोसेज | पानी में डाइल्यूशन |
| कपास | 200 ग्राम/हेक्टेयर | 44g / 500 लीटर |
| मक्का | 125 ग्राम/हेक्टेयर | 27.5 ग्राम / 500 लीटर |
| मूंगफली | 125 ग्राम/हेक्टेयर | 27.5 ग्राम / 500 लीटर |
| सोया बीन | 125 ग्राम/हेक्टेयर | 27.5 ग्राम / 500 लीटर |
| मिर्च | 150 ग्राम/हेक्टेयर | 33 ग्राम / 500 लीटर |
| चाय | 150 ग्राम/हेक्टेयर | 34 ग्राम / 400 लीटर |
| टमाटर | 125 ग्राम/हेक्टेयर | 27.5 ग्राम / 500 लीटर |



Have a requirement?
Chat with us