| Brand | Alliance Memory |
| Part Number | AS7C1024C-12JIN |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Maximum Random Access Time | 12 ns |
| Memory Size | 1 Mbit |
| Brand | Alliance Memory |
| Part Number | AS7C1024C-12JIN |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Maximum Random Access Time | 12 ns |
| Memory Size | 1 Mbit |
| Number of Bits per Word | 8 bit |
| Number of Words | 128K |
| Package Type | SOJ |
| Address Bus Width | 17 bit |
| Timing Type | Asynchronous |
| Pin Count | 32 |
| Dimensions | 21.08 x 10.29 x 2.92 mm |
| Low Power | Yes |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Minimum Operating Supply Voltage | 4.5 V |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Organisation | 128K words x 8 bit |

Have a requirement?
Chat with us