| Brand | Alliance Memory |
| Part Number | AS7C316098A-10BIN |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Maximum Operating Supply Voltage | 3.6 V |
| Maximum Random Access Time | 10 ns |
| Memory Size | 16 Mbit |
| Brand | Alliance Memory |
| Part Number | AS7C316098A-10BIN |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Maximum Operating Supply Voltage | 3.6 V |
| Maximum Random Access Time | 10 ns |
| Memory Size | 16 Mbit |
| Number of Bits per Word | 16 bit |
| Number of Words | 1024K |
| Package Type | TFBGA |
| Address Bus Width | 16 bit |
| Timing Type | Asynchronous |
| Pin Count | 48 |
| Clock Frequency | 1 MHz |
| Dimensions | 6.05 x 8.05 x 1.05 mm |
| Low Power | Yes |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Minimum Operating Supply Voltage | 2.7 V |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Organisation | 1024K x 16 bit |

Have a requirement?
Chat with us