| Brand | Altera |
| Part Number | 5CSEMA6F31C8N |
| Number of Registers | 166036 |
| Dedicated DSP | Yes |
| Family Name | Cyclone V SE |
| Number of Logic Cells | 110000 |













| Brand | Altera |
| Part Number | 5CSEMA6F31C8N |
| Number of Registers | 166036 |
| Dedicated DSP | Yes |
| Family Name | Cyclone V SE |
| Number of Logic Cells | 110000 |
| Number of Logic Gates | 110000 |
| Number of Logic Units | 41509 |
| Length | 31 mm |
| Width | 31 mm |
| Maximum Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Minimum Operating Supply Voltage | 1.8 V |
| Minimum Operating Temperature | 0°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of Multipliers | 224 (18 x 18) |
| Number of RAM Bits | 5761 K |
| Package Type | FBGA |
| Pin Count | 896 |

Have a requirement?
Chat with us