| Brand | Altera |
| Part Number | EP2C8Q208C8N |
| Family Name | Cyclone II |
| Number of Logic Cells | 8256 |
| Number of Logic Units | 8256 |
| Package Type | PQFP |













| Brand | Altera |
| Part Number | EP2C8Q208C8N |
| Family Name | Cyclone II |
| Number of Logic Cells | 8256 |
| Number of Logic Units | 8256 |
| Package Type | PQFP |
| Dimensions | 28 x 28 x 3.4 mm |
| Pin Count | 208 |
| Maximum Operating Supply Voltage | 1.25 V |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Minimum Operating Supply Voltage | 1.15 V |
| Minimum Operating Temperature | 0°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of Multipliers | 18 (18 x 18) |

Have a requirement?
Chat with us