| Brand | Altera |
| Part Number | EP3C55F484C7N |
| Dedicated DSP | Yes |
| Family Name | Cyclone III |
| Number of Logic Cells | 55856 |
| Number of Logic Units | 3491 |













| Brand | Altera |
| Part Number | EP3C55F484C7N |
| Dedicated DSP | Yes |
| Family Name | Cyclone III |
| Number of Logic Cells | 55856 |
| Number of Logic Units | 3491 |
| Number of RAM Bits | 2396160 bit |
| Package Type | FBGA |
| Dimensions | 23 x 23 x 2 mm |
| Pin Count | 484 |
| Maximum Operating Supply Voltage | 1.25 V |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Minimum Operating Supply Voltage | 1.15 V |
| Minimum Operating Temperature | 0°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of Multipliers | 156 (18 x 18) |

Have a requirement?
Chat with us