| Brand | Altera |
| Part Number | EP4CE15F23I7N |
| Dedicated DSP | Yes |
| Family Name | Cyclone |
| Number of Logic Cells | 15408 |
| Number of Logic Gates | 15408 |













| Brand | Altera |
| Part Number | EP4CE15F23I7N |
| Dedicated DSP | Yes |
| Family Name | Cyclone |
| Number of Logic Cells | 15408 |
| Number of Logic Gates | 15408 |
| Number of Logic Units | 963 |
| Length | 23 mm |
| Width | 23 mm |
| Maximum Operating Supply Voltage | 1.25 V |
| Maximum Operating Temperature | +100°C |
| Minimum Operating Supply Voltage | 1.15 V |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of Multipliers | 360 (18 x 18) |
| Number of RAM Bits | 516096 |
| Package Type | FBGA |
| Pin Count | 484 |

Have a requirement?
Chat with us