| Brand | Amphenol |
| Part Number | 172122 |
| Connector Gender | Male |
| Contact Material | Brass |
| Connector Orientation | Straight |
| Contact Plating | Gold |
| Brand | Amphenol |
| Part Number | 172122 |
| Connector Gender | Male |
| Contact Material | Brass |
| Connector Orientation | Straight |
| Contact Plating | Gold |
| Termination Method | Crimp |
| Mounting Type | Cable Mount |
| Minimum Operating Temperature | -65°C |
| Maximum Operating Temperature | +165°C |
| Mating Type | Threaded |
| Cable Type | Coaxial |
| Size | Standard |
| Body Plating | White Bronze |
| Operating Frequency | 11 GHz |
| Impedance | 50 Ω |

Have a requirement?
Chat with us