| Brand | Amphenol |
| Part Number | SFW14R-1STE1LF |
| Connector Gender | Female |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Maximum Operating Temperature | +105°C |
| Contact Plating | Tin |
| Brand | Amphenol |
| Part Number | SFW14R-1STE1LF |
| Connector Gender | Female |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Maximum Operating Temperature | +105°C |
| Contact Plating | Tin |
| Termination Method | Solder |
| Current Rating | 1 A |
| Housing Material | Glass Fibre Reinforced PPS |
| Minimum Operating Temperature | -55°C |
| Voltage Rating | 100 V ac/dc |
| Series | SFW |
| Termination Type | ZIF Bottom Contact |
| Number Of Contacts | 14 |
| Number Of Rows | 1 |
| Body Orientation | Right Angle |
| Pitch | 1 mm |

Have a requirement?
Chat with us