| Brand | AMS |
| Part Number | AS1107WL |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Maximum Supply Current | 1 mA |
| Number of Segments | 56 |
| Brand | AMS |
| Part Number | AS1107WL |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Maximum Supply Current | 1 mA |
| Number of Segments | 56 |
| Pin Count | 24 |
| Typical Operating Supply Voltage | 5 V |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Number of Digits | 8 |
| Package Type | SOIC W |
| Dimensions | 15.4 x 7.6 x 2.44 mm |
| Matching | 3% |


Have a requirement?
Chat with us