| Brand | AMS |
| Part Number | AS1110-BSSU |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Maximum Supply Current | 26 mA |
| Number of Segments | 16 |
| Brand | AMS |
| Part Number | AS1110-BSSU |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Maximum Supply Current | 26 mA |
| Number of Segments | 16 |
| Pin Count | 24 |
| Typical Operating Supply Voltage | 3.3 V, 5 V |
| Dimensions | 8.74 x 3.99 x 1.57 mm |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Package Type | SSOP |


Have a requirement?
Chat with us