| Brand | Analog Devices |
| Part Number | AD22100KTZ |
| Mounting Type | Through Hole |
| Accuracy | ±0.5°C |
| Interface Type | Analogue |
| Maximum Operating Supply Voltage | 6.5 V |
| Brand | Analog Devices |
| Part Number | AD22100KTZ |
| Mounting Type | Through Hole |
| Accuracy | ±0.5°C |
| Interface Type | Analogue |
| Maximum Operating Supply Voltage | 6.5 V |
| Output Type | Analogue |
| Dimensions | 5.21 x 4.19 x 5.33 mm |
| Maximum Operating Temperature | +100°C |
| Minimum Operating Supply Voltage | 4 V |
| Minimum Operating Temperature | 0°C |
| Package Type | TO-92 |
| Pin Count | 3 |
| Sensor Function | Temperature |
| Sensor Gain | 22.5 mV/°C |

Have a requirement?
Chat with us