| Brand | Analog Devices |
| Part Number | AD5060BRJZ-2500RL7 |
| Resolution | 16 bit |
| Pin Count | 8 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Integral Nonlinearity Error | ±1 LSB |
| Brand | Analog Devices |
| Part Number | AD5060BRJZ-2500RL7 |
| Resolution | 16 bit |
| Pin Count | 8 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Integral Nonlinearity Error | ±1 LSB |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Maximum Settling Time | 4 µs |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Number of DAC Channels | 1 |
| Output Polarity | Bipolar |
| Architecture | R-2R |
| Power Supply Type | Single |
| Typical Single Supply Voltage | 2.7 → 5.5 V |
| Voltage Reference | External, Internal |
| Package Type | SOT-23 |
| Digital Interface Type | Serial (SPI/QSPI/Microwire) |
| Dimensions | 3 x 1.7 x 1.3 mm |
| Full Scale Error | ±2 mV |

Have a requirement?
Chat with us