| Brand | Analog Devices |
| Part Number | AD5065BRUZ |
| Resolution | 16 bit |
| Pin Count | 14 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Integral Nonlinearity Error | ±2 LSB |
| Brand | Analog Devices |
| Part Number | AD5065BRUZ |
| Resolution | 16 bit |
| Pin Count | 14 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Integral Nonlinearity Error | ±2 LSB |
| Maximum Operating Temperature | +125°C |
| Maximum Settling Time | 13 µs |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Number of DAC Channels | 2 |
| Output Polarity | Unipolar |
| Architecture | R-2R, Resistor String |
| Power Supply Type | Single |
| Typical Single Supply Voltage | 5 V |
| Voltage Reference | External |
| Package Type | TSSOP |
| Digital Interface Type | Serial (SPI/QSPI/Microwire) |
| Dimensions | 5 x 4.4 x 1 mm |
| Full Scale Error | ±0.07% FSR |

Have a requirement?
Chat with us