| Brand | Analog Devices |
| Part Number | AD5310BRTZ-500RL7 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Pin Count | 6 |
| Resolution | 10 bit |
| Architecture | Resistor String |
| Brand | Analog Devices |
| Part Number | AD5310BRTZ-500RL7 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Pin Count | 6 |
| Resolution | 10 bit |
| Architecture | Resistor String |
| Digital Interface Type | Serial (SPI) |
| Dimensions | 3 x 1.7 x 1.3 mm |
| Maximum Operating Temperature | +105°C |
| Maximum Settling Time | 8 µs |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Number of DAC Channels | 1 |
| Output Polarity | Bipolar |
| Package Type | SOT-23 |
| Power Supply Type | Single |
| Typical Single Supply Voltage | 2.7 → 5.5 V |

Have a requirement?
Chat with us