| Brand | Analog Devices |
| Part Number | AD5453YRMZ |
| Resolution | 14 bit |
| Pin Count | 8 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Integral Nonlinearity Error | ±2 LSB |
| Brand | Analog Devices |
| Part Number | AD5453YRMZ |
| Resolution | 14 bit |
| Pin Count | 8 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Integral Nonlinearity Error | ±2 LSB |
| Maximum Operating Temperature | +125°C |
| Maximum Settling Time | 0.11 µs |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Number of DAC Channels | 1 |
| Architecture | R-2R, Resistor String |
| Power Supply Type | Single |
| Typical Single Supply Voltage | 3.3 V, 5 V |
| Voltage Reference | External |
| Package Type | MSOP |
| Conversion Rate | 2.7 Msps |
| Digital Interface Type | Serial (SPI/QSPI/Microwire) |
| Dimensions | 3 x 3 x 0.85 mm |
| Full Scale Error | ±2.5 LSB |


Have a requirement?
Chat with us