| Brand | Analog Devices |
| Part Number | AD5541AARMZ |
| Resolution | 16 bit |
| Pin Count | 10 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Integral Nonlinearity Error | ±1 LSB |
| Brand | Analog Devices |
| Part Number | AD5541AARMZ |
| Resolution | 16 bit |
| Pin Count | 10 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Integral Nonlinearity Error | ±1 LSB |
| Maximum Operating Temperature | +125°C |
| Maximum Settling Time | 1 µs |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Number of DAC Channels | 1 |
| Output Polarity | Unipolar |
| Architecture | R-2R, Resistor String |
| Power Supply Type | Single |
| Typical Single Supply Voltage | 2.7 → 5.5 V |
| Voltage Reference | External |
| Package Type | MSOP |
| Conversion Rate | 1 Msps |
| Digital Interface Type | Serial |
| Dimensions | 3.1 x 3.1 x 0.95 mm |


Have a requirement?
Chat with us