| Brand | Analog Devices |
| Part Number | AD5545BRUZ |
| Resolution | 16 bit |
| Pin Count | 16 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Integral Nonlinearity Error | ±2 LSB |
| Brand | Analog Devices |
| Part Number | AD5545BRUZ |
| Resolution | 16 bit |
| Pin Count | 16 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Integral Nonlinearity Error | ±2 LSB |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Maximum Settling Time | 0.5 µs |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Number of DAC Channels | 2 |
| Output Polarity | Unipolar |
| Architecture | Current Steering, R-2R |
| Power Supply Type | Single |
| Typical Single Supply Voltage | 5 V |
| Voltage Reference | External |
| Package Type | TSSOP |
| Conversion Rate | 2 Msps |
| Digital Interface Type | Serial (SPI) |
| Dimensions | 5 x 4.4 x 1.05 mm |
| Full Scale Error | ±4 mV |


Have a requirement?
Chat with us