| Brand | Analog Devices |
| Part Number | AD5620BRJZ-1500RL7 |
| Resolution | 12 bit |
| Pin Count | 8 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Integral Nonlinearity Error | ±1 LSB |
| Brand | Analog Devices |
| Part Number | AD5620BRJZ-1500RL7 |
| Resolution | 12 bit |
| Pin Count | 8 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Integral Nonlinearity Error | ±1 LSB |
| Maximum Operating Temperature | +105°C |
| Maximum Settling Time | 10 µs |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Number of DAC Channels | 1 |
| Output Polarity | Unipolar |
| Architecture | Resistor String |
| Power Supply Type | Single |
| Typical Single Supply Voltage | 3 V |
| Voltage Reference | Internal |
| Package Type | SOT-23 |
| Conversion Rate | 125 ksps |
| Digital Interface Type | Serial (SPI/QSPI/Microwire) |
| Dimensions | 2.9 x 1.6 x 1.15 mm |
| Full Scale Error | ±0.85% FSR |
Have a requirement?
Chat with us