| Brand | Analog Devices |
| Part Number | AD5622YKSZ-1500RL7 |
| Resolution | 12 bit |
| Pin Count | 6 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Integral Nonlinearity Error | ±2 LSB |
| Brand | Analog Devices |
| Part Number | AD5622YKSZ-1500RL7 |
| Resolution | 12 bit |
| Pin Count | 6 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Integral Nonlinearity Error | ±2 LSB |
| Maximum Operating Temperature | +125°C |
| Maximum Settling Time | 10 µs |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Number of DAC Channels | 1 |
| Output Polarity | Bipolar |
| Architecture | Resistor String |
| Power Supply Type | Single |
| Typical Single Supply Voltage | 2.7 → 5.5 V |
| Voltage Reference | Internal |
| Package Type | SC-70 |
| Digital Interface Type | Serial (I2C) |
| Dimensions | 2.2 x 1.35 x 1 mm |
| Full Scale Error | 0.5 mV |

Have a requirement?
Chat with us