| Brand | Analog Devices |
| Part Number | AD5625RBRUZ-1 |
| Resolution | 12 bit |
| Pin Count | 14 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Integral Nonlinearity Error | ±1 LSB |
| Brand | Analog Devices |
| Part Number | AD5625RBRUZ-1 |
| Resolution | 12 bit |
| Pin Count | 14 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Integral Nonlinearity Error | ±1 LSB |
| Maximum Operating Temperature | +105°C |
| Maximum Settling Time | 4.5 µs |
| Minimum Operating Temperature | -55°C |
| Number of DAC Channels | 4 |
| Output Polarity | Bipolar |
| Architecture | Resistor String |
| Power Supply Type | Single |
| Typical Single Supply Voltage | 2.7 → 5.5 V |
| Voltage Reference | External |
| Package Type | TSSOP |
| Conversion Rate | 333 ksps |
| Digital Interface Type | Serial |
| Dimensions | 5.1 x 4.5 x 1.05 mm |
| Full Scale Error | ±0.5% FSR |

Have a requirement?
Chat with us