| Brand | Analog Devices |
| Part Number | AD5660CRMZ-3 |
| Resolution | 16 bit |
| Pin Count | 8 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Integral Nonlinearity Error | ±16 LSB |
| Brand | Analog Devices |
| Part Number | AD5660CRMZ-3 |
| Resolution | 16 bit |
| Pin Count | 8 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Integral Nonlinearity Error | ±16 LSB |
| Maximum Operating Temperature | +105°C |
| Maximum Settling Time | 10 µs |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Number of DAC Channels | 1 |
| Output Polarity | Bipolar |
| Architecture | Resistor String |
| Power Supply Type | Single |
| Typical Single Supply Voltage | 3 → 5 V |
| Voltage Reference | Internal |
| Package Type | MSOP |
| Conversion Rate | 125 ksps |
| Digital Interface Type | Serial (SPI) |
| Dimensions | 3 x 1.7 x 1.3 mm |
| Full Scale Error | -0.15% FSR |


Have a requirement?
Chat with us