| Brand | Analog Devices |
| Part Number | AD5664BRMZ |
| Resolution | 16 bit |
| Pin Count | 10 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Integral Nonlinearity Error | ±12 LSB |
| Brand | Analog Devices |
| Part Number | AD5664BRMZ |
| Resolution | 16 bit |
| Pin Count | 10 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Integral Nonlinearity Error | ±12 LSB |
| Maximum Operating Temperature | +105°C |
| Maximum Settling Time | 7 µs |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Number of DAC Channels | 4 |
| Output Polarity | Unipolar |
| Architecture | Resistor String |
| Power Supply Type | Single |
| Typical Single Supply Voltage | 3.3 V, 5 V |
| Voltage Reference | External |
| Package Type | MSOP |
| Conversion Rate | 223 ksps |
| Digital Interface Type | Serial (SPI/QSPI/Microwire) |
| Dimensions | 3 x 3 x 0.85 mm |
| Full Scale Error | ±1% FSR |


Have a requirement?
Chat with us