| Brand | Analog Devices |
| Part Number | AD5676ARUZ |
| Resolution | 16 bit |
| Pin Count | 20 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Integral Nonlinearity Error | ±8 LSB |
| Brand | Analog Devices |
| Part Number | AD5676ARUZ |
| Resolution | 16 bit |
| Pin Count | 20 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Integral Nonlinearity Error | ±8 LSB |
| Maximum Operating Temperature | +125°C |
| Maximum Settling Time | 8 µs |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Number of DAC Channels | 8 |
| Power Supply Type | Single |
| Typical Single Supply Voltage | 2.7 → 5.5 V |
| Voltage Reference | External |
| Package Type | TSSOP |
| Dimensions | 6.6 x 4.5 x 1.05 mm |
| Full Scale Error | ±0.28% FSR |


Have a requirement?
Chat with us