| Brand | Analog Devices |
| Part Number | AD5680BCPZ-1500RL7 |
| Resolution | 18 bit |
| Pin Count | 8 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Integral Nonlinearity Error | ±64 LSB |
| Brand | Analog Devices |
| Part Number | AD5680BCPZ-1500RL7 |
| Resolution | 18 bit |
| Pin Count | 8 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Integral Nonlinearity Error | ±64 LSB |
| Maximum Operating Temperature | +105°C |
| Maximum Settling Time | 85 µs |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Number of DAC Channels | 1 |
| Architecture | Resistor String |
| Power Supply Type | Single |
| Typical Single Supply Voltage | 4.5 → 5.5 V |
| Voltage Reference | External |
| Package Type | LFCSP |
| Digital Interface Type | Serial (I2C/SPI/QSPI/Microwire) |
| Full Scale Error | -1% FSR |

Have a requirement?
Chat with us