| Brand | Analog Devices |
| Part Number | AD5724RBREZ |
| Resolution | 12 bit |
| Pin Count | 24 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Integral Nonlinearity Error | ±1 LSB |
| Brand | Analog Devices |
| Part Number | AD5724RBREZ |
| Resolution | 12 bit |
| Pin Count | 24 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Integral Nonlinearity Error | ±1 LSB |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Maximum Settling Time | 12 µs |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Number of DAC Channels | 4 |
| Output Polarity | Bipolar, Unipolar |
| Architecture | Resistor String |
| Power Supply Type | Dual, Single |
| Typical Single Supply Voltage | 4.5 → 16.5 V |
| Voltage Reference | Internal |
| Typical Dual Supply Voltage | ±4.5 → ±16.5 V |
| Package Type | TSSOP |
| Conversion Rate | 1.1 Msps |
| Digital Interface Type | Serial (SPI) |
| Dimensions | 7.9 x 4.5 x 1.05 mm |


Have a requirement?
Chat with us