| Brand | Analog Devices |
| Part Number | AD5752RBREZ |
| Resolution | 16 bit |
| Pin Count | 24 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Integral Nonlinearity Error | ±16 LSB |
| Brand | Analog Devices |
| Part Number | AD5752RBREZ |
| Resolution | 16 bit |
| Pin Count | 24 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Integral Nonlinearity Error | ±16 LSB |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Maximum Settling Time | 10 µs |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Number of DAC Channels | 2 |
| Output Polarity | Bipolar, Unipolar |
| Architecture | Resistor String |
| Power Supply Type | Dual, Single |
| Typical Single Supply Voltage | 5 V |
| Voltage Reference | External, Internal |
| Typical Dual Supply Voltage | ±5 V |
| Package Type | TSSOP |
| Conversion Rate | 1.07 Msps |
| Digital Interface Type | Serial (SPI/QSPI/Microwire) |
| Dimensions | 7.8 x 4.4 x 1.05 mm |
| Full Scale Error | ±0.05% FSR |


Have a requirement?
Chat with us