| Brand | Analog Devices |
| Part Number | AD5763CSUZ |
| Resolution | 16 bit |
| Pin Count | 32 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Integral Nonlinearity Error | ±2 LSB |
| Brand | Analog Devices |
| Part Number | AD5763CSUZ |
| Resolution | 16 bit |
| Pin Count | 32 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Integral Nonlinearity Error | ±2 LSB |
| Maximum Operating Temperature | +105°C |
| Maximum Settling Time | 10 µs |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Number of DAC Channels | 2 |
| Output Polarity | Bipolar |
| Architecture | R-2R |
| Power Supply Type | Dual |
| Voltage Reference | External |
| Typical Dual Supply Voltage | ±5 V |
| Package Type | TQFP |
| Digital Interface Type | Serial (SPI/QSPI) |
| Dimensions | 7 x 7 x 1.05 mm |
| Full Scale Error | ±1 LSB |

Have a requirement?
Chat with us