| Brand | Analog Devices |
| Part Number | AD5764CSUZ |
| Resolution | 16 bit |
| Pin Count | 32 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Integral Nonlinearity Error | ±1 LSB |
| Brand | Analog Devices |
| Part Number | AD5764CSUZ |
| Resolution | 16 bit |
| Pin Count | 32 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Integral Nonlinearity Error | ±1 LSB |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Maximum Settling Time | 10 µs |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Number of DAC Channels | 4 |
| Output Polarity | Bipolar |
| Architecture | R-2R, Resistor String |
| Power Supply Type | Dual |
| Voltage Reference | External, Internal |
| Typical Dual Supply Voltage | ±12 V, ±15 V |
| Package Type | TQFP |
| Conversion Rate | 1.26 Msps |
| Digital Interface Type | Serial (SPI/QSPI/Microwire) |
| Dimensions | 7 x 7 x 1 mm |
| Full Scale Error | ±0.02% FSR |

Have a requirement?
Chat with us