| Brand | Analog Devices |
| Part Number | AD590JF |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Accuracy | ±5°C |
| Interface Type | Current |
| Maximum Operating Supply Voltage | 30 V |
| Brand | Analog Devices |
| Part Number | AD590JF |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Accuracy | ±5°C |
| Interface Type | Current |
| Maximum Operating Supply Voltage | 30 V |
| Output Type | CMOS |
| Dimensions | 2.36 x 6.1 x 1.27 mm |
| Maximum Operating Temperature | +150°C |
| Minimum Operating Supply Voltage | 4 V |
| Minimum Operating Temperature | -55°C |
| Package Type | FPAK |
| Pin Count | 2 |
| Sensor Function | Temperature |


Have a requirement?
Chat with us