| Brand | Analog Devices |
| Part Number | AD667JPZ |
| Resolution | 12 bit |
| Pin Count | 28 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Integral Nonlinearity Error | ±0.75 LSB |
| Brand | Analog Devices |
| Part Number | AD667JPZ |
| Resolution | 12 bit |
| Pin Count | 28 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Integral Nonlinearity Error | ±0.75 LSB |
| Maximum Operating Temperature | +70°C |
| Maximum Settling Time | 4 µs |
| Minimum Operating Temperature | 0°C |
| Number of DAC Channels | 1 |
| Output Polarity | Bipolar, Unipolar |
| Architecture | Current Steering |
| Power Supply Type | Dual |
| Voltage Reference | External, Internal |
| Typical Dual Supply Voltage | ±12 V, ±15 V |
| Package Type | PLCC |
| Conversion Rate | 500 ksps |
| Digital Interface Type | Parallel |
| Dimensions | 11.58 x 11.58 x 3.94 mm |
| Full Scale Error | ±0.2% FSR |

Have a requirement?
Chat with us