| Brand | Analog Devices |
| Part Number | AD669ARZ |
| Resolution | 16 bit |
| Pin Count | 28 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Integral Nonlinearity Error | ±2 LSB |
| Brand | Analog Devices |
| Part Number | AD669ARZ |
| Resolution | 16 bit |
| Pin Count | 28 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Integral Nonlinearity Error | ±2 LSB |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Maximum Settling Time | 13 µs |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Number of DAC Channels | 1 |
| Output Polarity | Bipolar, Unipolar |
| Architecture | R-2R, Resistor String |
| Power Supply Type | Dual, Single |
| Typical Single Supply Voltage | 4.5 → 5.5 V |
| Voltage Reference | Internal |
| Typical Dual Supply Voltage | ±13.5 → ±16.5 V |
| Package Type | SOIC |
| Conversion Rate | 167 ksps |
| Digital Interface Type | Parallel |
| Dimensions | 18.02 x 7.6 x 2.44 mm |

Have a requirement?
Chat with us