| Brand | Analog Devices |
| Part Number | AD7224LNZ |
| Resolution | 8 bit |
| Pin Count | 18 |
| Mounting Type | Through Hole |
| Integral Nonlinearity Error | ±1 LSB |
| Brand | Analog Devices |
| Part Number | AD7224LNZ |
| Resolution | 8 bit |
| Pin Count | 18 |
| Mounting Type | Through Hole |
| Integral Nonlinearity Error | ±1 LSB |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Maximum Settling Time | 7 µs |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Number of DAC Channels | 1 |
| Output Polarity | Bipolar, Unipolar |
| Architecture | R-2R, Resistor String |
| Power Supply Type | Dual, Single |
| Typical Single Supply Voltage | 14.25 → 15.75 V |
| Voltage Reference | External |
| Typical Dual Supply Voltage | ±2 → ±12.5V |
| Package Type | PDIP |
| Conversion Rate | 143 ksps |
| Digital Interface Type | Parallel |
| Dimensions | 13 x 7.6 x 2.65 mm |
| Full Scale Error | ±3/2 LSB |

Have a requirement?
Chat with us