| Brand | Analog Devices |
| Part Number | AD7228ABNZ |
| Resolution | 8 bit |
| Pin Count | 24 |
| Mounting Type | Through Hole |
| Integral Nonlinearity Error | ±2 LSB |
| Brand | Analog Devices |
| Part Number | AD7228ABNZ |
| Resolution | 8 bit |
| Pin Count | 24 |
| Mounting Type | Through Hole |
| Integral Nonlinearity Error | ±2 LSB |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Maximum Settling Time | 7 µs |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Number of DAC Channels | 8 |
| Output Polarity | Unipolar |
| Architecture | R-2R, Resistor String |
| Power Supply Type | Dual, Single |
| Typical Single Supply Voltage | 15 V, 5 V |
| Voltage Reference | External |
| Typical Dual Supply Voltage | -5 V, 12 V, 15 V |
| Package Type | PDIP |
| Conversion Rate | 200 ksps |
| Digital Interface Type | Parallel |
| Dimensions | 31.75 x 6.35 x 3.3 mm |
| Full Scale Error | ±4 LSB |

Have a requirement?
Chat with us