| Brand | Analog Devices |
| Part Number | AD7248JNZ |
| Resolution | 12 bit |
| Pin Count | 20 |
| Mounting Type | Through Hole |
| Integral Nonlinearity Error | ±1 LSB |
| Brand | Analog Devices |
| Part Number | AD7248JNZ |
| Resolution | 12 bit |
| Pin Count | 20 |
| Mounting Type | Through Hole |
| Integral Nonlinearity Error | ±1 LSB |
| Maximum Operating Temperature | +70°C |
| Maximum Settling Time | 10 µs |
| Minimum Operating Temperature | 0°C |
| Number of DAC Channels | 1 |
| Output Polarity | Bipolar, Unipolar |
| Architecture | R-2R, Resistor String |
| Power Supply Type | Dual, Single |
| Typical Single Supply Voltage | 15 V |
| Voltage Reference | Internal |
| Typical Dual Supply Voltage | ±15 V |
| Package Type | PDIP |
| Digital Interface Type | Parallel |
| Dimensions | 26.16 x 6.35 x 3.3 mm |
| Full Scale Error | ±0.2% FSR |

Have a requirement?
Chat with us