| Brand | Analog Devices |
| Part Number | AD7304YRZ |
| Resolution | 8 bit |
| Pin Count | 16 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Integral Nonlinearity Error | ±1 LSB |
| Brand | Analog Devices |
| Part Number | AD7304YRZ |
| Resolution | 8 bit |
| Pin Count | 16 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Integral Nonlinearity Error | ±1 LSB |
| Maximum Operating Temperature | +125°C |
| Maximum Settling Time | 1.02 µs |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Number of DAC Channels | 4 |
| Output Polarity | Unipolar |
| Architecture | R-2R |
| Power Supply Type | Dual, Single |
| Typical Single Supply Voltage | 3 → 5 V |
| Voltage Reference | Internal |
| Typical Dual Supply Voltage | ±5 V |
| Package Type | SOIC |
| Digital Interface Type | Serial |
| Dimensions | 10.5 x 7.6 x 2.35 mm |
| Full Scale Error | ±4 LSB |

Have a requirement?
Chat with us