| Brand | Analog Devices |
| Part Number | AD7416ARMZ |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Accuracy | ±2°C |
| Interface Type | Serial-I2C |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Brand | Analog Devices |
| Part Number | AD7416ARMZ |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Accuracy | ±2°C |
| Interface Type | Serial-I2C |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Output Type | Open Drain |
| Resolution | 10 bit |
| Dimensions | 3 x 3 x 0.85 mm |
| Maximum Operating Temperature | +125°C |
| Minimum Operating Supply Voltage | 2.7 V |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Package Type | MSOP |
| Pin Count | 8 |
| Sensor Function | Temperature |


Have a requirement?
Chat with us