

| Brand | Analog Devices |
| Part Number | AD7418ARZ |
| Signal Type | Single Ended |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Pin Count | 8 |
| Resolution | 10-bit |
| Brand | Analog Devices |
| Part Number | AD7418ARZ |
| Signal Type | Single Ended |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Pin Count | 8 |
| Resolution | 10-bit |
| Architecture | SAR |
| Digital Interface Type | Serial (I2C) |
| Dimensions | 5 x 4 x 1.5 mm |
| Integral Nonlinearity Error | ±1 LSB |
| Maximum Operating Temperature | +125°C |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Number of ADCs | 1 |
| Number of Input Channels | 1 |
| Package Type | SOIC |
| Typical Single Supply Voltage | 3.3 V, 5 V |


Have a requirement?
Chat with us