| Brand | Analog Devices |
| Part Number | AD7478ARTZ-500RL7 |
| Signal Type | Single Ended |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Pin Count | 6 |
| Resolution | 8-bit |
| Brand | Analog Devices |
| Part Number | AD7478ARTZ-500RL7 |
| Signal Type | Single Ended |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Pin Count | 6 |
| Resolution | 8-bit |
| Architecture | SAR |
| Digital Interface Type | Serial (SPI/QSPI/Microwire) |
| Dimensions | 2.9 x 1.6 x 1.3 mm |
| Integral Nonlinearity Error | ±0.5 LSB |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Number of ADCs | 1 |
| Number of Input Channels | 1 |
| Package Type | SOT-23 |
| Power Supply Type | Single |
| Sampling Rate | 1 Msps |
| Typical Single Supply Voltage | 2.35 → 5.25 V |

Have a requirement?
Chat with us