| Brand | Analog Devices |
| Part Number | AD7564BRZ |
| Resolution | 12 bit |
| Pin Count | 28 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Integral Nonlinearity Error | ±0.5 LSB |
| Brand | Analog Devices |
| Part Number | AD7564BRZ |
| Resolution | 12 bit |
| Pin Count | 28 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Integral Nonlinearity Error | ±0.5 LSB |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Maximum Settling Time | 0.55 µs |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Number of DAC Channels | 4 |
| Architecture | R-2R, Resistor String |
| Power Supply Type | Single |
| Typical Single Supply Voltage | 5 V |
| Voltage Reference | External |
| Package Type | SOIC W |
| Conversion Rate | 1.8 Msps |
| Digital Interface Type | Serial |
| Dimensions | 18.1 x 7.6 x 2.35 mm |
| Full Scale Error | ±5 LSB |

Have a requirement?
Chat with us