| Brand | Analog Devices |
| Part Number | AD7575JNZ |
| Signal Type | Single Ended |
| Mounting Type | Through Hole |
| Pin Count | 18 |
| Resolution | 8-bit |
| Brand | Analog Devices |
| Part Number | AD7575JNZ |
| Signal Type | Single Ended |
| Mounting Type | Through Hole |
| Pin Count | 18 |
| Resolution | 8-bit |
| Architecture | SAR |
| Digital Interface Type | Parallel |
| Dimensions | 23.12 x 6.61 x 3.56 mm |
| Integral Nonlinearity Error | ±1 LSB |
| Maximum Operating Temperature | +70°C |
| Minimum Operating Temperature | 0°C |
| Number of ADCs | 1 |
| Number of Input Channels | 1 |
| Package Type | PDIP |
| Typical Single Supply Voltage | 5 V |

Have a requirement?
Chat with us