

| Brand | Analog Devices |
| Part Number | AD7691BRMZ |
| Signal Type | Differential |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Pin Count | 10 |
| Resolution | 18-bit |
| Brand | Analog Devices |
| Part Number | AD7691BRMZ |
| Signal Type | Differential |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Pin Count | 10 |
| Resolution | 18-bit |
| Architecture | SAR |
| Digital Interface Type | Serial (SPI/QSPI/Microwire) |
| Dimensions | 3 x 3 x 0.85 mm |
| Integral Nonlinearity Error | ±1.5 LSB |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Number of ADCs | 1 |
| Number of Input Channels | 1 |
| Package Type | MSOP |
| Sampling Rate | 250 ksps |
| Typical Single Supply Voltage | 2.5 V, 3.3 V, 5 V |


Have a requirement?
Chat with us