| Brand | Analog Devices |
| Part Number | AD7701ANZ |
| Signal Type | Single Ended |
| Mounting Type | Through Hole |
| Pin Count | 20 |
| Resolution | 16-Bit |
| Brand | Analog Devices |
| Part Number | AD7701ANZ |
| Signal Type | Single Ended |
| Mounting Type | Through Hole |
| Pin Count | 20 |
| Resolution | 16-Bit |
| Architecture | Delta Sigma |
| Digital Interface Type | Serial |
| Dimensions | 24.51 x 7.24 x 3.43 mm |
| Integral Nonlinearity Error | ±0.003% FSR |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Number of ADCs | 1 |
| Number of Input Channels | 1 |
| Package Type | PDIP |
| Sampling Rate | 4 ksps |
| Typical Dual Supply Voltage | ±5 V |

Have a requirement?
Chat with us