| Brand | Analog Devices |
| Part Number | AD7711ARZ |
| Signal Type | Differential, Single Ended |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Pin Count | 24 |
| Resolution | 24-bit |
| Brand | Analog Devices |
| Part Number | AD7711ARZ |
| Signal Type | Differential, Single Ended |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Pin Count | 24 |
| Resolution | 24-bit |
| Architecture | Delta Sigma |
| Digital Interface Type | Serial |
| Dimensions | 15.6 x 7.6 x 2.35 mm |
| Integral Nonlinearity Error | ±0.003% FSR |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Number of ADCs | 1 |
| Number of Input Channels | 2 |
| Package Type | SOIC W |
| Sampling Rate | 19.5 ksps |
| Typical Dual Supply Voltage | ±5 V, -5 → 10 V |
| Typical Single Supply Voltage | 5 V, 10 V |

Have a requirement?
Chat with us