| Brand | Analog Devices |
| Part Number | AD7719BRUZ |
| Signal Type | Differential, Pseudo Differential, Single Ended |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Pin Count | 28 |
| Resolution | 24-bit |
| Brand | Analog Devices |
| Part Number | AD7719BRUZ |
| Signal Type | Differential, Pseudo Differential, Single Ended |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Pin Count | 28 |
| Resolution | 24-bit |
| Architecture | Delta Sigma |
| Digital Interface Type | Serial (SPI) |
| Dimensions | 9.7 x 4.4 x 1.05 mm |
| Integral Nonlinearity Error | ±15 ppm FSR |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Number of ADCs | 2 |
| Number of Input Channels | 6 |
| Package Type | TSSOP |
| Sampling Rate | 0.105 ksps |
| Typical Single Supply Voltage | 3 V, 5 V |

Have a requirement?
Chat with us