| Brand | Analog Devices |
| Part Number | AD7721ARZ |
| Signal Type | Differential |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Pin Count | 28 |
| Resolution | 16-Bit |
| Brand | Analog Devices |
| Part Number | AD7721ARZ |
| Signal Type | Differential |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Pin Count | 28 |
| Resolution | 16-Bit |
| Architecture | Delta Sigma |
| Digital Interface Type | Parallel, Serial |
| Dimensions | 18.1 x 7.6 x 2.35 mm |
| Integral Nonlinearity Error | ±16 LSB |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Number of ADCs | 1 |
| Number of Input Channels | 1 |
| Package Type | SOIC W |
| Sampling Rate | 468.75 ksps |
| Typical Single Supply Voltage | 5 V |

Have a requirement?
Chat with us